Skip to main content

Parcel · Map 14 · Block 032

18 LOWER RIVER RD

Owner: CLOOS ROBERT P ET AL

Assessed value

$324,450

$161,350 bldg · $160,860 land

Acreage

3.4 ac

$95,426 / ac

Land use

Residential

B

Year built

1870

1,352 sqft

Owner mailing

Roxbury, CT

Building

Style
Antique
Year built
1870
Living area
1,352 sqft · 1.5 stories
Exterior
Clapboards
Heat
Hot Water · Oil

Recorded sales

  1. Dec 18, 2012

    CLOOS ROBERT P ET AL

    Bk/Pg 0116/0740

    $348,810
  2. Jan 11, 2011

    PECK FRANCES ET AL

    Bk/Pg 0112/0339

  3. Jul 7, 2010

    WEAVER JAMES L ESTATE ET AL

    Bk/Pg 0111/0157

  4. Jan 31, 2007

    WEAVER MARY RANT EST & JAMES L &

    Bk/Pg 0102/0995

  5. Dec 7, 2006

    WEAVER MARY RANT EST & JAMES L &

    Bk/Pg 0102/0313

  6. Jan 26, 1999

    WEAVER MARY RANT & JAMES L &

    Bk/Pg 0073/0693

  7. Nov 4, 1998

    WEAVER MARY RANT ET AL

    Bk/Pg 0072/0958

  8. Jul 7, 1998

    WEAVER MARY RANT ET AL

    Bk/Pg 0072/0219

    $13,668
  9. Jun 29, 1998

    RANT FRANK H ET AL

    Bk/Pg 0072/0069

  10. Apr 14, 1987

    RANT WALTER ET AL TRUSTEE

    Bk/Pg 0048/0538

More on Lower River Rd

View source assessor card