Assessed value
$298,760
$172,690 bldg · $91,700 land
Acreage
1.89 ac
$158,074 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1900
2,008 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1900
- Living area
- 2,008 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Nov 16, 1999
— MATERNE DELANCEY
Bk/Pg 0075/1247
Oct 18, 1990
— VAN SYCKLE MEREDITH
Bk/Pg 0055/0615
More on Baker Rd
6 BAKER RD
$695,800 · 3 ac · Built 1995
10 BAKER RD
$327,670 · 3.71 ac · Built 1850
16 BAKER RD
$359,380 · 4.01 ac · Built 1967
17 BAKER RD
$496,440 · 10 ac · Built 1700
24 BAKER RD
$286,300 · 4.28 ac · Built 1900
32 BAKER RD
$172,760 · 0.77 ac · Built 1930
41 BAKER RD
$300,300 · 2.5 ac · Built 1957
43 BAKER RD
$131,390 · 15.73 ac