Assessed value
$669,830
$511,140 bldg · $158,690 land
Acreage
5.02 ac
$133,432 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1984
3,457 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1984
- Living area
- 3,457 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Nov 21, 2018
— PITSON BROOKE ALENA &
Bk/Pg 0126/1129
Nov 21, 2018
— PITSON BROOKE ALENA &
Bk/Pg 0126/1127
Feb 3, 2017
— SEIXAS DONALD H ESTATE & LILYAN S
Bk/Pg 0124/0404
May 5, 2009
— SEIXAS DONALD H & LILYAN S
Bk/Pg 0107/1204
Sep 3, 1992
— SEIXAS DONALD H & LILYAN S
Bk/Pg 0058/0432
More on Chalybes Rd West
57 CHALYBES RD WEST
$271,180 · 1.81 ac · Built 1959
60 CHALYBES RD WEST
$458,010 · 3 ac · Built 1974
64 CHALYBES RD WEST
$333,480 · 2.84 ac · Built 1975
65 CHALYBES RD WEST
$326,410 · 4 ac · Built 1958
68 CHALYBES RD WEST
$693,770 · 8.27 ac · Built 2002
71 CHALYBES RD WEST
$1,595,510 · 5.91 ac · Built 2002
81 CHALYBES RD WEST
$173,320 · 4.01 ac
85 CHALYBES RD WEST
$209,930 · 6.81 ac