Assessed value
$1,085,840
$759,710 bldg · $293,160 land
Acreage
6.03 ac
$180,073 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1882
2,816 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1882
- Living area
- 2,816 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Oct 31, 2024
— DAHL GLENN & KAREN
Bk/Pg 0137/0901
Aug 10, 2022
— COSGROVE KATHRYN A &
Bk/Pg 0135/0031
More on Painter Hill Rd
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001
158 PAINTER HILL RD
$675,500 · 3.91 ac · Built 2005