Assessed value
$2,100
$2,100 land
Acreage
7.6 ac
$276 / ac
Land use
Residential Vacant Land
C
Year built
—
Owner mailing
43 MINE HILL RD, ROXBURY, CT 06783
Recorded sales
Mar 3, 2026
— PURDY SUSAN L & GEOFFREY H ESTATE
Bk/Pg 0139/0730
Oct 10, 2025
— PURDY SUSAN L & GEOFFREY H ESTATE
Bk/Pg 0139/0089
Jul 31, 2018
— PURDY SUSAN L & GEOFFREY H
Bk/Pg 0126/0605
Aug 21, 2001
— PURDY SUSAN L & GEOFFREY H
Bk/Pg 0080/0536
Jun 24, 1999
— PRESIDENT& FELLOWS OF HARVARD UNIVERSITY
Bk/Pg 0074/0943
Feb 10, 1998
— SUSKA CHARLES R EST ET AL
Bk/Pg 0070/0775
Mar 20, 1997
— SUSKA CHARLES R ET AL
Bk/Pg 0068/0335
More on Mine Hill Rd
5 MINE HILL RD
$665,840 · 1.62 ac · Built 1830
6 MINE HILL RD
$222,810 · 1.27 ac · Built 1900
13 MINE HILL RD
$589,610 · 13.47 ac · Built 2004
17 MINE HILL RD
$486,570 · 12.9 ac · Built 1973
27 MINE HILL RD
$510,230 · 3 ac · Built 1974
29 MINE HILL RD
$2,068,850 · 7.96 ac · Built 2008
32 MINE HILL RD
$2,047,010 · 365.38 ac
43 MINE HILL RD
$389,340 · 11.46 ac · Built 1970