Assessed value
$314,860
$135,100 bldg · $179,760 land
Acreage
15.71 ac
$20,042 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1870
1,508 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1870
- Living area
- 1,508 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jul 11, 2024
— JOSEFSON MICHAEL & ERIN E
Bk/Pg 0137/0323
Feb 18, 2016
— JOSEFSON MICHAEL
Bk/Pg 0122/0881
Apr 28, 2015
— ROXBURY LAND TRUST
Bk/Pg 0121/0525
Jul 16, 2014
— WHALEY MARY E ESTATE
Bk/Pg 0119/1199
May 5, 1983
— WHALEY MARY E
Bk/Pg 0041/0500
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825