Assessed value
$1,119,860
$806,750 bldg · $212,660 land
Acreage
3 ac
$373,287 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1934
3,103 sqft
Owner mailing
Brooklyn, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1934
- Living area
- 3,103 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Jan 26, 2010
— CAFFUZZI MARCO P &
Bk/Pg 0109/1092
Mar 23, 2004
— CHEYFITZ KIRK & JACOB ELLEN
Bk/Pg 0093/0253
Aug 1, 2002
— METCALF BENJAMIN M & JESSICA A
Bk/Pg 0084/0511
Oct 3, 2000
— FLOR BRADAIGH OFLANAGAN
Bk/Pg 0077/1092
Apr 30, 1969
— WORTHINGTON ELMER H & MILDRED K
Bk/Pg 0031/0089
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825