Assessed value
$1,170,050
$1,048,180 bldg · $121,870 land
Acreage
3.11 ac
$376,222 / ac
Land use
Residential
D
Year built
1835
2,512 sqft
Owner mailing
156 BAKER RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1835
- Living area
- 2,512 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards/Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jul 11, 2023
— 156 BAKER ROAD LLC
Bk/Pg 0136/0222
May 28, 2019
— RUMBLING BRIDGE LLC
Bk/Pg 0127/0990
Mar 10, 2005
— STUART TIMOTHY J &
Bk/Pg 0096/0962
Sep 22, 1987
— WRAGG BRUCE W & JOAN C
Bk/Pg 0050/0003
More on Baker Rd
6 BAKER RD
$695,800 · 3 ac · Built 1995
10 BAKER RD
$327,670 · 3.71 ac · Built 1850
16 BAKER RD
$359,380 · 4.01 ac · Built 1967
17 BAKER RD
$496,440 · 10 ac · Built 1700
24 BAKER RD
$286,300 · 4.28 ac · Built 1900
32 BAKER RD
$172,760 · 0.77 ac · Built 1930
41 BAKER RD
$300,300 · 2.5 ac · Built 1957
43 BAKER RD
$131,390 · 15.73 ac