Assessed value
$277,550
$167,930 bldg · $105,000 land
Acreage
3 ac
$92,517 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1985
1,536 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1985
- Living area
- 1,536 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jun 16, 1983
— ZANCHETTI MICHAEL J & MICHELE
Bk/Pg 0041/0632
More on Mallory Rd
8 MALLORY RD
$2,097,690 · 6.05 ac · Built 1987
11 MALLORY RD
$94,640 · 4.27 ac
18 MALLORY RD
$955,850 · 4 ac · Built 1750
36 MALLORY RD
$301,560 · 20.4 ac · Built 2022
41 MALLORY RD
$726,740 · 3 ac · Built 1987
53 MALLORY RD
$411,250 · 3 ac · Built 1998
54 MALLORY RD
$296,310 · 3 ac · Built 1985
55 MALLORY RD
$372,330 · 3.23 ac · Built 1995