Assessed value
$227,500
$101,500 bldg · $126,000 land
Acreage
0.81 ac
$280,864 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1965
840 sqft
Owner mailing
236 SOUTH ST, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1965
- Living area
- 840 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Sep 13, 2017
— CISEK FAMILY TRUST THE
Bk/Pg 0125/0321
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825