Assessed value
$381,850
$288,050 bldg · $85,960 land
Acreage
1.33 ac
$287,105 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1820
1,560 sqft
Owner mailing
102 PAINTER HILL RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1820
- Living area
- 1,560 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Apr 16, 2020
— TOPLANDS FARM LLC
Bk/Pg 0129/0453
Nov 2, 2017
— SECOND STREET CONSTRUCTION LLC
Bk/Pg 0125/0550
Jul 15, 2016
— COOPER RUSSELL ESTATE
Bk/Pg 0123/0302
Sep 16, 2003
— COOPER RUSSELL H
Bk/Pg 0090/1131
Sep 5, 1989
— COOPER RUSSELL H & SUSAN C
Bk/Pg 0054/0023
More on Wellers Bridge Rd
4 WELLERS BRIDGE RD
$1,127,490 · 3.21 ac · Built 1970
8 WELLERS BRIDGE RD
$240,100 · 0.43 ac · Built 1800
14 WELLERS BRIDGE RD
$226,310 · 3 ac · Built 1930
16 WELLERS BRIDGE RD
$306,390 · 2 ac · Built 1900
26 WELLERS BRIDGE RD
$400,890 · 4.03 ac · Built 1851
31 WELLERS BRIDGE RD
$657,020 · 6.66 ac · Built 1982
40 WELLERS BRIDGE RD
$1,535,730 · 20.09 ac · Built 1795
41 WELLERS BRIDGE RD
$1,151,010 · 14.91 ac · Built 1978