Assessed value
$357,420
$182,630 bldg · $165,270 land
Acreage
7.45 ac
$47,976 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1998
1,462 sqft
Owner mailing
E, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1998
- Living area
- 1,462 sqft · 1.3 stories
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Apr 30, 1996
— PAUL BARBARA J
Bk/Pg 0066/0377
More on Booth Rd
6 BOOTH RD
$284,690 · 5.81 ac
12 BOOTH RD
$269,990 · 4.82 ac · Built 1980
14 BOOTH RD
$789,880 · 7.84 ac · Built 1985
18 BOOTH RD
$354,970 · 8.02 ac · Built 1985
30 BOOTH RD
$488,600 · 5.02 ac · Built 1995
31 BOOTH RD
$1,301,300 · 4.38 ac · Built 2005
51 BOOTH RD
$517,930 · 3 ac · Built 2001
55 BOOTH RD
$402,850 · 3.73 ac · Built 1962