Assessed value
$651,420
$491,330 bldg · $160,090 land
Acreage
3.31 ac
$196,804 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2000
3,596 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2000
- Living area
- 3,596 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Sep 4, 2007
— BADGER STEPHAN & BELINDA C
Bk/Pg 0104/0445
Dec 21, 2004
— BEAUDOIN ANDRE L
Bk/Pg 0096/0084
Sep 29, 1998
— TIESLER CHRISTOPHER D & DANIELLE M
Bk/Pg 0072/0734
Jun 2, 1995
— ANDON KURT G
Bk/Pg 0064/0518
More on East Woods Rd
5 EAST WOODS RD
$611,380 · 6.11 ac · Built 1979
8 EAST WOODS RD
$315,840 · 3.61 ac · Built 1962
12 EAST WOODS RD
$447,370 · 3.57 ac · Built 1958
15 EAST WOODS RD
$1,321,740 · 22.79 ac · Built 1976
22 EAST WOODS RD
$539,350 · 6.89 ac · Built 1972
30 EAST WOODS RD
$761,180 · 8.3 ac · Built 1988
38 EAST WOODS RD
$682,640 · 7.66 ac · Built 1970
42 EAST WOODS RD
$848,540 · 5.93 ac · Built 1995