Assessed value
$581,630
$290,850 bldg · $280,700 land
Acreage
3.6 ac
$161,564 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1971
2,842 sqft
Owner mailing
90 RIVERSIDE DR 15B, NEW YORK, NY 10024
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1971
- Living area
- 2,842 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Aug 17, 2010
— BLYTH RONALD JEFFREY REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0111/0483
Aug 17, 2010
— BLYTH RONALD J
Bk/Pg 0111/0481
Aug 31, 2004
— BLYTH MYRNA D & RONALD J
Bk/Pg 0095/0089
Aug 9, 1996
— ANTHONY TOBY G & RICHARD W
Bk/Pg 0067/0006
More on Botsford Hill Rd
2 BOTSFORD HILL RD
$675,080 · 73 ac
3 BOTSFORD HILL RD
$547,820 · 19.93 ac · Built 1786
15 BOTSFORD HILL RD
$337,120 · 3 ac · Built 1943
18 BOTSFORD HILL RD
$270,620 · 3.01 ac · Built 1957
32 BOTSFORD HILL RD
$670,740 · 3 ac · Built 1970
38 BOTSFORD HILL RD
$426,300 · 3 ac · Built 1969
42 BOTSFORD HILL RD
$510,930 · 3 ac · Built 1971
44 BOTSFORD HILL RD
$452,830 · 3.35 ac · Built 1971