Assessed value
$540,260
$286,160 bldg · $254,100 land
Acreage
3.25 ac
$166,234 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1982
2,714 sqft
Owner mailing
48 RIVER RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1982
- Living area
- 2,714 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
May 27, 2015
— PAPPAS JOHN WALTER REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0121/0717
Jan 16, 2001
— PAPPAS J WALTER & PEARL E
Bk/Pg 0078/0662
Nov 10, 1998
— APPEL SUSAN K
Bk/Pg 0073/0071
Feb 16, 1983
— APPEL HERBERT N & SUSAN K
Bk/Pg 0041/0288
More on River Rd
2 RIVER RD
$516,180 · 0.5 ac · Built 1920
22 RIVER RD
$773,920 · 3.23 ac · Built 1993
32 RIVER RD
$544,670 · 3 ac · Built 1985
33 RIVER RD
$840,210 · 45 ac · Built 1880
38 RIVER RD
$549,290 · 3.21 ac · Built 1984
42 RIVER RD
$799,960 · 3.77 ac · Built 1995
55 RIVER RD
$602,770 · 57 ac
56 RIVER RD
$781,410 · 5.44 ac · Built 1890