Assessed value
$2,453,220
$1,921,150 bldg · $368,200 land
Acreage
50.45 ac
$48,627 / ac
Land use
Residential
A&C
Year built
1988
6,273 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Custom Design
- Year built
- 1988
- Living area
- 6,273 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 10, 2019
— LEVIN SAMANTHA
Bk/Pg 0128/0949
Jan 22, 2019
— LEVIN DUNCAN & SAMANTHA
Bk/Pg 0127/0162
Nov 20, 2018
— LEVIN DUNCAN & SAMANTHA ETAL
Bk/Pg 0126/1118
Jun 30, 2000
— FISHER ALEXANDER E & ENID R
Bk/Pg 0077/0640
Apr 14, 2000
— BRANN HELEN W ET AL
Bk/Pg 0076/1240
Jan 8, 1992
— MALTBY RICHARD E JR & JANET B
Bk/Pg 0059/0001
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948
32 APPLE LN
$985,320 · 12.14 ac · Built 2005