Assessed value
$970,970
$775,810 bldg · $175,560 land
Acreage
94.8 ac
$10,242 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1995
3,659 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1995
- Living area
- 3,659 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards/Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Nov 23, 2021
— HEMSEY ZACKERY & HEATHER
Bk/Pg 0133/0855
Aug 16, 2019
— SCHINKE MARY
Bk/Pg 0128/0247
Dec 13, 2007
— SCHINKE MARY & STEVEN
Bk/Pg 0105/0045
Feb 25, 1997
— GLAVES TERRY & M PAT
Bk/Pg 0068/0195
Aug 9, 1990
— GLAVES TERRY & M PAT
Bk/Pg 0055/0417
More on East Flag Swamp Rd
150 EAST FLAG SWAMP RD
$309,960 · 10.17 ac · Built 1994
155 EAST FLAG SWAMP RD
$484,610 · 5.18 ac · Built 2005
158 EAST FLAG SWAMP RD
$335,440 · 4.75 ac · Built 2000
160 EAST FLAG SWAMP RD
$405,720 · 5.3 ac · Built 2004
177 EAST FLAG SWAMP RD
$84,560 · 3.07 ac
181 EAST FLAG SWAMP RD
$666,890 · 10.88 ac · Built 1988
184 EAST FLAG SWAMP RD
$101,290 · 5.06 ac
188 EAST FLAG SWAMP RD
$509,110 · 13.85 ac · Built 1994