Assessed value
$397,530
$239,610 bldg · $157,920 land
Acreage
3.05 ac
$130,338 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1974
2,202 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1974
- Living area
- 2,202 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding/Brick
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Nov 14, 2025
— CAMERON DEIRDRE & KASSIDY
Bk/Pg 0139/0253
Feb 18, 2020
— CAMERON DEIRDRE & DEBRA
Bk/Pg 0129/0105
Apr 4, 1986
— GRIFFIN ALICE
Bk/Pg 0046/0056
More on Hemlock Rd
2 HEMLOCK RD
$322,490 · 1.26 ac · Built 1870
3 HEMLOCK RD
$819,280 · 4.65 ac · Built 1867
12 HEMLOCK RD
$366,240 · 2.32 ac · Built 1956
17 HEMLOCK RD
$1,172,080 · 19.46 ac · Built 1987
23 HEMLOCK RD
$605,010 · 19.12 ac · Built 2002
26 HEMLOCK RD
$472,150 · 3.43 ac · Built 1972
27 HEMLOCK RD
$275,940 · 1.2 ac · Built 1950
31 HEMLOCK RD
$268,170 · 1 ac · Built 1950