Assessed value
$411,320
$262,080 bldg · $140,140 land
Acreage
1.28 ac
$321,344 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1951
1,899 sqft
Owner mailing
New Preston, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1951
- Living area
- 1,899 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Stone/Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Aug 19, 2010
— RIKHOFF JAMES C JR
Bk/Pg 0111/0495
May 7, 2009
— HORRIGAN ENTERPRISES LLC
Bk/Pg 0108/0042
Jul 3, 2001
— MATHEWS KATHERINE
Bk/Pg 0079/1201
More on Falls Rd
7 FALLS RD
$288,890 · 2.38 ac · Built 1964
10 FALLS RD
$2,367,120 · 22.82 ac · Built 2004
11 FALLS RD
$1,186,780 · 2.97 ac · Built 2021
18 FALLS RD
$2,916,340 · 9.64 ac · Built 2001
25 FALLS RD
$367,920 · 2.6 ac · Built 1995
29 FALLS RD
$319,760 · 2.53 ac · Built 1972
30 FALLS RD
$677,810 · 6.02 ac · Built 2017
35 FALLS RD
$311,360 · 2.12 ac · Built 1970