Assessed value
$1,688,890
$1,457,610 bldg · $193,200 land
Acreage
3.5 ac
$482,540 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1795
3,267 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1795
- Living area
- 3,267 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Dec 2, 2004
— CARTER GRAYDON
Bk/Pg 0095/1160
Jul 16, 1999
— MUSZALA EDWARD P & SUSAN A
Bk/Pg 0075/0224
Apr 19, 1990
— HOWARD NICHOLAS P & DONNA E
Bk/Pg 0054/0961
More on Chalybes Rd
8 CHALYBES RD
$169,120 · 2 ac · Built 1980
11 CHALYBES RD
$260,120 · 5.71 ac · Built 1985
13 CHALYBES RD
$327,670 · 2.05 ac · Built 1960
15 CHALYBES RD
$316,680 · 6.03 ac · Built 1992
20 CHALYBES RD
$397,670 · 6.22 ac · Built 1977
23 CHALYBES RD
$266,140 · 2.07 ac · Built 1965
32 CHALYBES RD
$939,610 · 7.01 ac · Built 2000
35 CHALYBES RD
$597,100 · 5.59 ac · Built 1976