Assessed value
$376,250
$255,290 bldg · $95,550 land
Acreage
1.89 ac
$199,074 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1790
2,940 sqft
Owner mailing
Chester, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1790
- Living area
- 2,940 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
May 2, 2019
— BROPHY TIMOTHY E
Bk/Pg 0127/0818
Jun 13, 2017
— HUNICKE BARBARA P
Bk/Pg 0124/0755
Sep 21, 1961
— HUNICKE RAYMOND L & BARBARA P
Bk/Pg 0030/0142
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840
25 SOUTHBURY RD
$565,950 · 9.32 ac · Built 1996