Assessed value
$467,040
$294,350 bldg · $157,640 land
Acreage
3.02 ac
$154,649 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1979
3,013 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1979
- Living area
- 3,013 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Aug 28, 2018
— NEITHARDT MICHAEL & VANESSA LENZ
Bk/Pg 0126/0680
Apr 24, 1997
— MANDELL LAWRENCE & BOYER AURELIA G
Bk/Pg 0068/0562
May 19, 1992
— HIRSCH DANIEL M & CYNTHIA
Bk/Pg 0057/0740
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825