Assessed value
$1,055,600
$787,290 bldg · $249,830 land
Acreage
3.74 ac
$282,246 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1800
3,453 sqft
Owner mailing
Ph, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1800
- Living area
- 3,453 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Oct 22, 2019
— HADDAD JOSEPH JR & ANN
Bk/Pg 0128/0502
May 11, 1999
— PRESSMAN EDWARD R & ANNIE MCENROE
Bk/Pg 0074/0621
Feb 20, 1997
— PRESSMAN EDWARD R
Bk/Pg 0068/0163
More on School House Rd
13 SCHOOL HOUSE RD
$1,000,510 · 5.77 ac · Built 1967
18 SCHOOL HOUSE RD
$198,170 · 7.13 ac
26 SCHOOL HOUSE RD
$1,001,840 · 4.18 ac · Built 1980
32 SCHOOL HOUSE RD
$487,690 · 4.76 ac · Built 1940
35 SCHOOL HOUSE RD
$881,650 · 10 ac · Built 1951
43 SCHOOL HOUSE RD
$341,740 · 4 ac · Built 1989
44 SCHOOL HOUSE RD
$421,260 · 5.45 ac · Built 1959
SCHOOL HOUSE RD
$2,730 · 10 ac