Assessed value
$225,540
$93,590 bldg · $121,800 land
Acreage
5 ac
$45,108 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1850
1,416 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,416 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Geo Thermal · Geo Thermal
Recorded sales
Aug 2, 2016
— FENTON ANNE P &
Bk/Pg 0123/0387
Jul 31, 1997
— YANOSKY ROBERT A & KATHLEEN A
Bk/Pg 0069/0302
Sep 30, 1986
— LEWIS DAVID R ET AL
Bk/Pg 0047/0235
More on Washington Woodbury Rd
1002 WASHINGTON WOODBURY RD
$358,610 · 32.29 ac · Built 1984
1006 WASHINGTON WOODBURY RD
$340,690 · 10 ac · Built 1759
1013 WASHINGTON WOODBURY RD
$382,760 · 13.9 ac · Built 1986
1030 WASHINGTON WOODBURY RD
$759,360 · 18.62 ac · Built 1999
1045 WASHINGTON WOODBURY RD
$499,240 · 34.03 ac · Built 2001
1071 WASHINGTON WOODBURY RD
$373,800 · 11.53 ac · Built 2004
1075 WASHINGTON WOODBURY RD
$256,760 · 3.03 ac · Built 1976
WASHINGTON WOODBURY RD
$3,640 · 13.4 ac