Assessed value
$1,250,970
$548,800 bldg · $682,500 land
Acreage
2.55 ac
$490,576 / ac
Land use
Retail Store
A
Year built
1934
Owner mailing
PO BOX 418, BRIDGEWATER, CT 06752-0418
Different from property address (absentee owner)
Building
- Year built
- 1934
- Exterior
- Wood Frame
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jan 5, 1995
— ROXBURY MARKET PROPERTIES LLC
Bk/Pg 0063/0688
More on North St
4 NORTH ST
$592,970 · 0.33 ac · Built 1987
5 NORTH ST
$721,840 · 4 ac · Built 1969
22 NORTH ST
$168,000 · 5 ac
23 NORTH ST
$466,900 · 2.66 ac · Built 1840
29 NORTH ST
$2,460,150 · 10.28 ac · Built 1970
34 NORTH ST
$259,140 · 0.72 ac · Built 1940
51 NORTH ST
$341,880 · 6.92 ac · Built 1974
76 NORTH ST
$724,920 · 4.07 ac · Built 1807