Assessed value
$295,050
$188,370 bldg · $105,700 land
Acreage
3.08 ac
$95,795 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1979
1,700 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1979
- Living area
- 1,700 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Vertical Siding/Clapboards
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
Jun 12, 2001
— NELSON ROGER V
Bk/Pg 0079/0898
Jul 16, 1999
— .
Bk/Pg 0075/0235
Mar 21, 1979
— NELSON ROGER V & DEBORAH J
Bk/Pg 0037/0927
More on Lower County Rd
7 LOWER COUNTY RD
$505,050 · 3.02 ac · Built 1999
8 LOWER COUNTY RD
$642,950 · 7.32 ac · Built 2019
9 LOWER COUNTY RD
$462,000 · 4.12 ac · Built 2001
11 LOWER COUNTY RD
$568,540 · 3.06 ac · Built 2002
25 LOWER COUNTY RD
$119,420 · 7.25 ac
35 LOWER COUNTY RD
$213,220 · 4.78 ac
50 LOWER COUNTY RD
$332,290 · 5.01 ac · Built 2002
54 LOWER COUNTY RD
$545,020 · 5.89 ac · Built 2002