Assessed value
$994,350
$819,420 bldg · $173,320 land
Acreage
3.01 ac
$330,349 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1979
1,698 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Raised Ranch
- Year built
- 1979
- Living area
- 1,698 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Nov 10, 2022
— WATANABE NORIKO
Bk/Pg 0135/0476
Jan 12, 2022
— RANGE 1 INC
Bk/Pg 0133/1208
Apr 23, 1977
— OCONNOR DANIEL P & GLYNNIS M & LENKA
Bk/Pg 0036/0271
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825