Assessed value
$168,630
$168,630 land
Acreage
7.61 ac
$22,159 / ac
Land use
Residential Vacant Land
C
Year built
—
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Feb 9, 2021
— BENNER JENNIFER
Bk/Pg 0131/0773
Mar 9, 2017
— BEST HELEN A ESTATE
Bk/Pg 0124/0548
Apr 22, 2016
— BEST HELEN A
Bk/Pg 0122/1131
Jun 8, 1965
— BEST GERALD & HELEN A
Bk/Pg 0027/0344
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825