Assessed value
$297,920
$186,270 bldg · $102,550 land
Acreage
3.21 ac
$92,810 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1940
2,754 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1940
- Living area
- 2,754 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards/Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
May 2, 2016
— ANGELONI LISA A & ANTHONY S
Bk/Pg 0122/1143
Oct 8, 2013
— HENRY LISA A &
Bk/Pg 0118/0800
Aug 26, 2008
— ORZECH EDWARD F ESTATE
Bk/Pg 0106/0829
Nov 30, 2000
— ORZECH EDWARD F
Bk/Pg 0078/0309
More on Baker Rd
6 BAKER RD
$695,800 · 3 ac · Built 1995
10 BAKER RD
$327,670 · 3.71 ac · Built 1850
16 BAKER RD
$359,380 · 4.01 ac · Built 1967
17 BAKER RD
$496,440 · 10 ac · Built 1700
24 BAKER RD
$286,300 · 4.28 ac · Built 1900
32 BAKER RD
$172,760 · 0.77 ac · Built 1930
41 BAKER RD
$300,300 · 2.5 ac · Built 1957
43 BAKER RD
$131,390 · 15.73 ac