Assessed value
$348,110
$348,110 land
Acreage
26.63 ac
$13,072 / ac
Land use
Residential
C
Year built
—
Owner mailing
6 MINE HILL RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Dec 22, 2023
— ROXBURY LAND TRUST
Bk/Pg 0136/0877
Dec 23, 2020
— JARK ROXBURY LLC
Bk/Pg 0131/0434
Oct 5, 2018
— NORTHSTREET SOUTH LLC
Bk/Pg 0126/0985
Jun 27, 2018
— WOODS ROXBURY LLC THE
Bk/Pg 0126/0438
More on North St
4 NORTH ST
$592,970 · 0.33 ac · Built 1987
5 NORTH ST
$721,840 · 4 ac · Built 1969
22 NORTH ST
$168,000 · 5 ac
23 NORTH ST
$466,900 · 2.66 ac · Built 1840
26 NORTH ST
$1,250,970 · 2.55 ac · Built 1934
29 NORTH ST
$2,460,150 · 10.28 ac · Built 1970
34 NORTH ST
$259,140 · 0.72 ac · Built 1940
51 NORTH ST
$341,880 · 6.92 ac · Built 1974