Assessed value
$511,000
$181,860 bldg · $305,620 land
Acreage
3.13 ac
$163,259 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1966
1,720 sqft
Owner mailing
Santa Barbara, CA
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1966
- Living area
- 1,720 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Apr 8, 2025
— WEIGOLD JOHN F IV & MEGAN G
Bk/Pg 0138/0510
Jun 4, 2020
— PAINTER HILL ROAD LLC
Bk/Pg 0129/0819
May 12, 2005
— LOMBARDI MICHAEL
Bk/Pg 0097/0558
May 2, 1996
— MALLORY ANN L
Bk/Pg 0066/0380
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001