Assessed value
$323,960
$123,830 bldg · $198,940 land
Acreage
2.72 ac
$119,103 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1965
1,386 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1965
- Living area
- 1,386 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Radiant · Electric
Recorded sales
Sep 7, 1972
— RING WILLIAM H JR & DONNA L
Bk/Pg 0033/0227
More on Painter Ridge Rd
4 PAINTER RIDGE RD
$777,350 · 3.93 ac · Built 1962
17 PAINTER RIDGE RD
$1,942,920 · 23.87 ac · Built 1984
24 PAINTER RIDGE RD
$1,528,660 · 4.26 ac · Built 2007
26 PAINTER RIDGE RD
$1,017,100 · 7.42 ac · Built 2015
35 PAINTER RIDGE RD
$712,390 · 8.64 ac · Built 1980
37 PAINTER RIDGE RD
$162,400 · 3 ac
45 PAINTER RIDGE RD
$606,480 · 4.38 ac · Built 2000
51 PAINTER RIDGE RD
$813,680 · 4.78 ac · Built 1998