Assessed value
$606,480
$365,820 bldg · $214,620 land
Acreage
4.38 ac
$138,466 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2000
2,847 sqft
Owner mailing
45 PAINTER RIDGE RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 2000
- Living area
- 2,847 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Mar 23, 2026
— PETERSON SANDRA D REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0139/0773
Sep 4, 2018
— PETERSON SANDRA D
Bk/Pg 0126/0736
Apr 8, 1999
— DOWLING MICAH L & MARK
Bk/Pg 0074/0296
Apr 9, 1998
— CANAPERI DONALD & MAUREEN
Bk/Pg 0071/0234
More on Painter Ridge Rd
4 PAINTER RIDGE RD
$777,350 · 3.93 ac · Built 1962
17 PAINTER RIDGE RD
$1,942,920 · 23.87 ac · Built 1984
20 PAINTER RIDGE RD
$323,960 · 2.72 ac · Built 1965
24 PAINTER RIDGE RD
$1,528,660 · 4.26 ac · Built 2007
26 PAINTER RIDGE RD
$1,017,100 · 7.42 ac · Built 2015
35 PAINTER RIDGE RD
$712,390 · 8.64 ac · Built 1980
37 PAINTER RIDGE RD
$162,400 · 3 ac
51 PAINTER RIDGE RD
$813,680 · 4.78 ac · Built 1998