Assessed value
$2,249,590
$1,643,810 bldg · $421,820 land
Acreage
46.88 ac
$47,986 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1990
5,711 sqft
Owner mailing
Highland Beach, FL
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Custom Design
- Year built
- 1990
- Living area
- 5,711 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Radiant · Oil
Recorded sales
Dec 31, 1986
— SAX ROBIN B & LAURA K
Bk/Pg 0049/0106
More on Squire Rd
11 SQUIRE RD
$590,520 · 4 ac · Built 1930
12 SQUIRE RD
$1,389,570 · 25.51 ac · Built 1991
30 SQUIRE RD
$864,080 · 10 ac · Built 1850
31 SQUIRE RD
$817,740 · 18.69 ac · Built 1983
41 SQUIRE RD
$402,430 · 3 ac · Built 1930
42 SQUIRE RD
$964,110 · 6.5 ac · Built 1860
43 SQUIRE RD
$1,293,250 · 8.83 ac · Built 1940
47 SQUIRE RD
$1,841,000 · 8.03 ac · Built 1984