Assessed value
$964,110
$658,420 bldg · $281,120 land
Acreage
6.5 ac
$148,325 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1860
2,367 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1860
- Living area
- 2,367 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jul 22, 2021
— LAU GREGORY GLEN &
Bk/Pg 0132/1037
Jul 22, 2021
— LAU GREGORY GLEN &
Bk/Pg 0132/1034
Aug 27, 2020
— LIEBOWITZ STANLEY M REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0130/0358
Sep 26, 2013
— LIEBOWITZ FAMILY PARTNERSHIP LLC
Bk/Pg 0118/0731
More on Squire Rd
11 SQUIRE RD
$590,520 · 4 ac · Built 1930
12 SQUIRE RD
$1,389,570 · 25.51 ac · Built 1991
23 SQUIRE RD
$2,249,590 · 46.88 ac · Built 1990
30 SQUIRE RD
$864,080 · 10 ac · Built 1850
31 SQUIRE RD
$817,740 · 18.69 ac · Built 1983
41 SQUIRE RD
$402,430 · 3 ac · Built 1930
43 SQUIRE RD
$1,293,250 · 8.83 ac · Built 1940
47 SQUIRE RD
$1,841,000 · 8.03 ac · Built 1984