Assessed value
$302,470
$116,760 bldg · $181,160 land
Acreage
2 ac
$151,235 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1951
1,370 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1951
- Living area
- 1,370 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Oct 2, 1986
— BOOTH RAYMOND L &
Bk/Pg 0047/0303
More on Ranney Hill Rd
2 RANNEY HILL RD
$424,690 · 23.69 ac · Built 1955
7 RANNEY HILL RD
$287,210 · 2.03 ac · Built 1954
18 RANNEY HILL RD
$842,380 · 5.42 ac · Built 2018
19 RANNEY HILL RD
$301,070 · 7.62 ac · Built 1954
24 RANNEY HILL RD
$2,551,360 · 22.86 ac · Built 2006
25 RANNEY HILL RD
$395,150 · 2 ac · Built 1940
30 RANNEY HILL RD
$1,588,020 · 5.49 ac · Built 2021
35 RANNEY HILL RD
$1,315,020 · 7.62 ac · Built 2010