Assessed value
$600,670
$279,720 bldg · $315,630 land
Acreage
14.57 ac
$41,226 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1850
1,950 sqft
Owner mailing
Middlebury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,950 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
May 9, 2023
— ROMLEY JEFFREY S &
Bk/Pg 0135/1231
May 9, 2023
— STEPHEN J SONDHEIM REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0135/1228
Feb 24, 2023
— SONDHEIM STEPHEN ESTATE
Bk/Pg 0135/0966
Nov 16, 1984
— SONDHEIM STEPHEN
Bk/Pg 0043/0698
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
27 APPLE LN
$2,453,220 · 50.45 ac · Built 1988
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948