Assessed value
$783,860
$562,170 bldg · $157,780 land
Acreage
3.03 ac
$258,700 / ac
Land use
Residential
A&C
Year built
2023
2,920 sqft
Owner mailing
92 HEMLOCK RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 2023
- Living area
- 2,920 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Feb 2, 2024
— KARPEL STEVEN M REVOCABLE TRUST THE
Bk/Pg 0136/0951
Apr 6, 2023
— WHITEHALL CONSTRUCTION LLC
Bk/Pg 0135/1090
Oct 14, 2021
— PACULA NICHOLAS & MUHONEN MACKENZIE
Bk/Pg 0133/0666
Jan 23, 2018
— POLETTO JOSEPH L & LOUISE M AS TRUSTEES
Bk/Pg 0125/0903
May 29, 2015
— POLETTO JOSEPH & LOUISE
Bk/Pg 0121/0754
Sep 14, 1999
— TIERNEY EDWARD E & WINNA J
Bk/Pg 0075/0840
Jan 17, 1979
— TIERNEY EDWARD E
Bk/Pg 0037/0815
More on Hemlock Rd
2 HEMLOCK RD
$322,490 · 1.26 ac · Built 1870
3 HEMLOCK RD
$819,280 · 4.65 ac · Built 1867
12 HEMLOCK RD
$366,240 · 2.32 ac · Built 1956
17 HEMLOCK RD
$1,172,080 · 19.46 ac · Built 1987
23 HEMLOCK RD
$605,010 · 19.12 ac · Built 2002
26 HEMLOCK RD
$472,150 · 3.43 ac · Built 1972
27 HEMLOCK RD
$275,940 · 1.2 ac · Built 1950
28 HEMLOCK RD
$397,530 · 3.05 ac · Built 1974