Assessed value
$312,130
$133,490 bldg · $178,640 land
Acreage
1 ac
$312,130 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1930
1,934 sqft
Owner mailing
Apple, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1930
- Living area
- 1,934 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Steam · Oil
Recorded sales
Jul 2, 1992
— ARZOOMANIAN RALPH
Bk/Pg 0058/0102
Jan 27, 1973
— TIERNEY WINNA J
Bk/Pg 0033/0430
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
27 APPLE LN
$2,453,220 · 50.45 ac · Built 1988
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948