Assessed value
$245,210
$245,210 land
Acreage
32.8 ac
$7,476 / ac
Land use
Residential
C
Year built
—
Owner mailing
41 BRONSON MOUNTAIN RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Aug 2, 2024
— WMRT 2288 SCR LLC
Bk/Pg 0137/0376
Oct 6, 2020
— KLEINER DANIEL EDUARD &
Bk/Pg 0130/0800
Oct 30, 2018
— RUSSELL-KLEINER AMANDA
Bk/Pg 0126/1058
Oct 31, 2017
— POUSSOT JULIETTE
Bk/Pg 0125/0516
Dec 8, 2016
— VAN SAUN ANN M ESTATE
Bk/Pg 0124/0016
Sep 14, 1999
— VAN SAUN ANN M
Bk/Pg 0075/0851
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840