Assessed value
$587,440
$291,620 bldg · $295,820 land
Acreage
9.34 ac
$62,895 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2023
2,164 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 2023
- Living area
- 2,164 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Nov 14, 2025
— RUSCOE NEIL B & RUSCOE PAMELA
Bk/Pg 0139/0277
Sep 9, 2020
— RUSCOE NEIL
Bk/Pg 0130/0476
Sep 9, 2020
— KELLY JAMES G TRUSTEE
Bk/Pg 0130/0474
Apr 20, 2016
— RUSCOE NEIL
Bk/Pg 0122/1126
Feb 18, 2014
— WEISGAL MARC
Bk/Pg 0119/0460
Jun 13, 2012
— WAGER MICHAEL ESTATE
Bk/Pg 0115/0450
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001