Assessed value
$684,950
$322,210 bldg · $338,310 land
Acreage
15 ac
$45,663 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1860
1,370 sqft
Owner mailing
C/O JOHN ARNHOLD, 1370 AVE OF THE AMERICAS 31ST FL, NEW YORK, NY 10019
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1860
- Living area
- 1,370 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Steam · Oil
Recorded sales
Jan 25, 2022
— 95-97 BOTSFORD HILL ROAD LLC
Bk/Pg 0134/0064
Jun 21, 1989
— BURTON BARRY F
Bk/Pg 0053/0688
More on Botsford Hill Rd
2 BOTSFORD HILL RD
$675,080 · 73 ac
3 BOTSFORD HILL RD
$547,820 · 19.93 ac · Built 1786
15 BOTSFORD HILL RD
$337,120 · 3 ac · Built 1943
18 BOTSFORD HILL RD
$270,620 · 3.01 ac · Built 1957
32 BOTSFORD HILL RD
$670,740 · 3 ac · Built 1970
38 BOTSFORD HILL RD
$426,300 · 3 ac · Built 1969
42 BOTSFORD HILL RD
$510,930 · 3 ac · Built 1971
44 BOTSFORD HILL RD
$452,830 · 3.35 ac · Built 1971