Assessed value
$627,620
$373,310 bldg · $247,310 land
Acreage
7.17 ac
$87,534 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1968
2,936 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1968
- Living area
- 2,936 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Oct 22, 2019
— CLARK LISA & ANDREW
Bk/Pg 0128/0522
Sep 1, 2009
— HAYES LISA & CLARK ANDREW
Bk/Pg 0108/1058
Oct 17, 1995
— WALLACE MARCIA
Bk/Pg 0065/0306
More on Rucum Rd
6 RUCUM RD
$460,740 · 28.43 ac · Built 1860
12 RUCUM RD
$1,433,390 · 3.25 ac · Built 1865
18 RUCUM RD
$136,080 · 3.75 ac
33 RUCUM RD
$470,050 · 3 ac · Built 1924
34 RUCUM RD
$723,240 · 3.22 ac · Built 1735
36 RUCUM RD
$690,550 · 10.88 ac · Built 1790
41 RUCUM RD
$758,940 · 3.46 ac · Built 1981
59 RUCUM RD
$1,351,560 · 4.32 ac · Built 1978