Assessed value
$460,740
$180,250 bldg · $217,770 land
Acreage
28.43 ac
$16,206 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1860
2,268 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1860
- Living area
- 2,268 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards/Asbestos Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Mar 24, 2009
— CHRISTENSEN JEROME R
Bk/Pg 0107/0881
Sep 10, 2008
— CHRISTENSEN JEROME R & MARY ANNE ESTATE
Bk/Pg 0106/0933
More on Rucum Rd
12 RUCUM RD
$1,433,390 · 3.25 ac · Built 1865
18 RUCUM RD
$136,080 · 3.75 ac
33 RUCUM RD
$470,050 · 3 ac · Built 1924
34 RUCUM RD
$723,240 · 3.22 ac · Built 1735
36 RUCUM RD
$690,550 · 10.88 ac · Built 1790
41 RUCUM RD
$758,940 · 3.46 ac · Built 1981
52 RUCUM RD
$627,620 · 7.17 ac · Built 1968
59 RUCUM RD
$1,351,560 · 4.32 ac · Built 1978