Assessed value
$298,830
$144,130 bldg · $143,360 land
Acreage
1.69 ac
$176,822 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1750
1,592 sqft
Owner mailing
North Salem, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1750
- Living area
- 1,592 sqft · 1.4 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jul 11, 2024
— DUNNE ANTHONY
Bk/Pg 0137/0297
Apr 28, 2020
— KUTEPOV ANDREY & ELIZABETH
Bk/Pg 0129/0505
Jun 11, 2013
— MULBERRY CATHERINE
Bk/Pg 0117/1082
Apr 27, 2010
— BROWN ELIZABETH
Bk/Pg 0110/0738
Jul 3, 2007
— PARKER GEORGE E & LORETTA J REV TRUST
Bk/Pg 0104/0007
Feb 8, 2000
— PARKER GEORGE E & LORETTA J
Bk/Pg 0076/0558
Apr 21, 1961
— CAREY TOM A
Bk/Pg 0030/0071
More on Carriage Ln
7 CARRIAGE LN
$452,340 · 3.25 ac · Built 1998
8 CARRIAGE LN
$425,390 · 3.02 ac · Built 1991
12 CARRIAGE LN
$530,880 · 5.06 ac · Built 1999
16 CARRIAGE LN
$502,110 · 3.02 ac · Built 1987
18 CARRIAGE LN
$370,650 · 3.22 ac · Built 1986
21 CARRIAGE LN
$319,550 · 3.2 ac · Built 1966
24 CARRIAGE LN
$337,260 · 3.01 ac · Built 1986
25 CARRIAGE LN
$442,890 · 3.81 ac · Built 1987