Assessed value
$337,260
$179,690 bldg · $157,570 land
Acreage
3.01 ac
$112,047 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1986
1,482 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Split Level
- Year built
- 1986
- Living area
- 1,482 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
Jun 27, 2018
— CREIGH RICHARD &
Bk/Pg 0126/0436
Apr 23, 2013
— CREIGH RICHARD
Bk/Pg 0117/0741
Jul 31, 2012
— HEIMBROCK DAVID
Bk/Pg 0115/0867
Dec 29, 2006
— HEIMBROCK DENISE
Bk/Pg 0102/0627
Jan 6, 2004
— HEIMBROCK DAVID & DENISE
Bk/Pg 0092/0526
Jun 2, 1998
— HEIMBROCK DAVID
Bk/Pg 0071/0816
Jan 3, 1985
— HOOK DEREK J ET AL
Bk/Pg 0043/0829
More on Carriage Ln
5 CARRIAGE LN
$298,830 · 1.69 ac · Built 1750
7 CARRIAGE LN
$452,340 · 3.25 ac · Built 1998
8 CARRIAGE LN
$425,390 · 3.02 ac · Built 1991
12 CARRIAGE LN
$530,880 · 5.06 ac · Built 1999
16 CARRIAGE LN
$502,110 · 3.02 ac · Built 1987
18 CARRIAGE LN
$370,650 · 3.22 ac · Built 1986
21 CARRIAGE LN
$319,550 · 3.2 ac · Built 1966
25 CARRIAGE LN
$442,890 · 3.81 ac · Built 1987