Assessed value
$516,460
$392,490 bldg · $111,790 land
Acreage
3.81 ac
$135,554 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1985
3,792 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1985
- Living area
- 3,792 sqft · 1.3 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Propane Gas
Recorded sales
May 6, 2003
— CICARELLI MICHAEL J & TANYA H
Bk/Pg 0088/0540
Apr 14, 1998
— CICARELLI MICHAEL J & DEFOE TANYA H
Bk/Pg 0071/0249
Jan 13, 1993
— CICARELLI ROBERT P SR
Bk/Pg 0059/0263
More on Mallory Rd
8 MALLORY RD
$2,097,690 · 6.05 ac · Built 1987
11 MALLORY RD
$94,640 · 4.27 ac
18 MALLORY RD
$955,850 · 4 ac · Built 1750
36 MALLORY RD
$301,560 · 20.4 ac · Built 2022
41 MALLORY RD
$726,740 · 3 ac · Built 1987
44 MALLORY RD
$277,550 · 3 ac · Built 1985
53 MALLORY RD
$411,250 · 3 ac · Built 1998
54 MALLORY RD
$296,310 · 3 ac · Built 1985