Assessed value
$1,190,560
$771,610 bldg · $189,350 land
Acreage
9.17 ac
$129,832 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1982
2,852 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1982
- Living area
- 2,852 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Wood
Recorded sales
Nov 5, 1985
— CONWAY JEREMIAH C & GAIL KAREN
Bk/Pg 0045/0318
More on Rocky Mountain Rd
12 ROCKY MOUNTAIN RD
$388,780 · 5.01 ac · Built 1967
17 ROCKY MOUNTAIN RD
$322,000 · 4.87 ac · Built 1968
23 ROCKY MOUNTAIN RD
$298,830 · 5.34 ac · Built 1986
29 ROCKY MOUNTAIN RD
$408,310 · 5.12 ac · Built 1989
33 ROCKY MOUNTAIN RD
$386,680 · 4.56 ac · Built 1966
36 ROCKY MOUNTAIN RD
$336,350 · 7.32 ac · Built 1992
38 ROCKY MOUNTAIN RD
$326,130 · 7.89 ac · Built 1990
41 ROCKY MOUNTAIN RD
$275,380 · 3 ac · Built 1965