Assessed value
$487,970
$317,730 bldg · $170,240 land
Acreage
4.52 ac
$107,958 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1983
2,743 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1983
- Living area
- 2,743 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Apr 16, 2019
— HELBURN HARDY V & CHRISTINA W
Bk/Pg 0127/0627
Apr 16, 2019
— KUMIN FRANCES E &
Bk/Pg 0127/0626
Jun 30, 1992
— KUMIN FRANCES E & TICKTIN RICHARD M
Bk/Pg 0058/0050
More on Good Hill Rd
60 GOOD HILL RD
$925,960 · 10.11 ac · Built 1996
75 GOOD HILL RD
$274,820 · 4.93 ac · Built 1981
84 GOOD HILL RD
$638,820 · 24.87 ac · Built 1932
85 GOOD HILL RD
$481,740 · 2 ac · Built 1965
140 GOOD HILL RD
$526,890 · 4.67 ac · Built 2004
148 GOOD HILL RD
$543,830 · 8.47 ac · Built 1835
154 GOOD HILL RD
$679,070 · 4 ac · Built 2000
160 GOOD HILL RD
$933,170 · 128.46 ac