Assessed value
$274,820
$114,870 bldg · $159,950 land
Acreage
4.93 ac
$55,744 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1981
1,302 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1981
- Living area
- 1,302 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Pre-Fab Wood
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
Sep 9, 2008
— BRONSON CATHLEEN & HOWARD M
Bk/Pg 0106/0911
Jan 27, 2006
— BRONSON CATHLEEN & HOWARD M
Bk/Pg 0099/0961
Jul 20, 1993
— HURLBUT ETHEL F
Bk/Pg 0060/0484
More on Good Hill Rd
60 GOOD HILL RD
$925,960 · 10.11 ac · Built 1996
84 GOOD HILL RD
$638,820 · 24.87 ac · Built 1932
85 GOOD HILL RD
$481,740 · 2 ac · Built 1965
140 GOOD HILL RD
$526,890 · 4.67 ac · Built 2004
148 GOOD HILL RD
$543,830 · 8.47 ac · Built 1835
154 GOOD HILL RD
$679,070 · 4 ac · Built 2000
160 GOOD HILL RD
$933,170 · 128.46 ac
177 GOOD HILL RD
$461,160 · 13.24 ac · Built 1749